Jastarnia

Mały suplement do ostatniego wpisu na blogu.
Niewiele osób wie, ale przez ponad 260 lat w Jastarni przebiegała granica państwowa.
Wszystko zaczęło się w 1526r. Wówczas to król Zygmunt Stary przekazał osadę Hel wraz z połową mierzei w ręce Gdańska w zamian za dostęp do portu w Elblągu. Od tego czasu rozwijająca się tutaj osada rozwijała się jako dwie osobne. Zachodnia, którą w większości zamieszkiwali katolicy, należała do Starostwa Puckiego i znana była jako Jastarnia Pucka. Mieszkańcy części wschodniej tzw. Jastarni Gdańskiej, nazywanej też Bór, przeszli na protestantyzm.
W 1772r. na skutek pierwszego rozbioru Polski Jastarnia Pucka została włączona do Prus. Granicę wyznaczył wówczas wykopany rów i wzniesiony parkan. Ten podział zlikwidowano w 1793 roku, kiedy w wyniku drugiego rozbioru Polski do Prus przyłączono Gdańsk wraz z Helem i Borem. W całość półwysep połączył się dopiero po I wojnie światowej gdy Polska odzyskała niepodległość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>