Róża z Turaidy

Co możemy znaleźć w ¾ legend? I to bez względu na kraj z którego pochodzą? Zawsze jest jakaś laska. Najczęściej piękna. Zazwyczaj jest córką króla albo sierotą, która jest córką króla i o tym nie wie. No i jest dwóch facetów. Jeden dziany, który ją kocha a ona go nie. I jest drugi, który kocha ja, ona jego. Ten z kolei jest biedny jak mysz kościelna (chociaż nie wiem czy mysz związana z kościołem może być biedna). Zazwyczaj jest to szewc, pastuch, no ewentualnie ogrodnik. Ok., no to zaczynajmy.

Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce….. stop!! Wróć.
Dawno temu (jakieś 400 lat z małym hakiem) i wcale nie tak daleko, bo na terenie dzisiejszej Łotwy stał zamek w Turaidzie. Tak się złożyło że o ziemie te walczyli ze sobą Polacy i Szwedzi. W 1601r. potomkowie wikingów zdobyli zamek i zamordowali całą załogę wraz z rodzinami. Po bitwie urzędnik zamkowy o imieniu Greif chodził po pobojowisku i szukał ocalałych ludzi. Jedyną żyjącą osobą, którą udało mu się odnaleźć było niemowlę – dziewczynka. Leżała ona w objęciach pięknej kobiety. Żal się Greifowi zrobiło dziecka. Postanowił ją przygarnąć. Na imię dał jej Maija (mamy już laskę).
DSC07720
Zamek w Turaidzie
Dziewczyna rosła i stawała się coraz piękniejsza. Nazywano ją Róża z Turaidy.
Wiadomo, krew nie woda, majtki nie pokrzywy. Panna zakochała się w ogrodniku z pobliskiego zamku Sigulda, który nazywał się Wiktor Heil (no i mamy biedaka).
Był sierpień 1620r. Ciepło, słonecznie, miłość kwitła. Sielanka. Młodzi byli po słowie, numer z dzwonami (tj. ślub) miał się odbyć jesienią tego roku. Ale jak to śpiewała Anna Jantar „nic nie może przecież wiecznie trwać”. W okolice zamku zawitało dwóch polskich dezerterów (według innej wersji żołnierzy z załogi zamku) – szlachcic Adam Jakubowski i Peteris Skudrītis (no i mamy komplet). Jakubowski jak tylko zobaczył Maiję zakochał się momentalnie. Jednak jak to w legendach bywa, panna dała mu kosza.
Polak, delikatnie rzecz ujmując „poczuł się urażony”. A wiadomo, wkurzyć polskiego szlachcica to jak całować lwa w tyłek. Przyjemność nieszczególna, ryzyko duże. Kochliwy Adam postanowił użyć podstępu, aby „zaciągnąć pannę na warsztat”. Wysłał do panny list z zaproszeniem na randkę w jaskini Gutmana (bardzo romantyczne) a list podpisał Wiktor.
DSC07671
jaskinia Gutmana
Dziewczyna dała się nabrać i wybrała się na spotkanie z ukochanym. No i przypał. Na miejscu okazało się, że nie czeka na nią romantyczny ogrodnik a napalony żołnierz. Maija przewidywała, czym to się skończy a że dziewictwo ceniła bardziej niż życie (w przeciwieństwie do obecnych nastolatek) stwierdziła, że lepiej zginąć niż zostać pohańbiona. Zaproponowała Jakubowskiemu niezwykły dar. Była to piękna szarfa, która miała chronić właściciela przed zranieniem. Polak był dość sceptyczny, więc dziewczyna owinęła szal wokół szyi i powiedziała „tnij waść”. Efekt takiego eksperymentu był oczywisty. Panna straciła głowę, w sensie dosłownym. Adam oczywiście zwiał.
W jakiś czas później do jaskini przybył ukochany Maiji. Jak zobaczył narzeczoną bez głowy pobiegł do Turaidy. Ponieważ w wyniku szoku zgubił swój topór, stał się głównym podejrzanym. Na szczęście zjawił się Peteris, który dostarczył list przyjaciela i zeznał jak wyglądała prawda. Jakubowski został ujęty i po procesie powieszony. W innej wersji sam się powiesił n drzewie. Wiktor natomiast pochował ukochaną w pobliżu zamku a przy jej grobie posadził lipę. Od tej pory młode pary na grobie Róży z Turaidy składają kwiaty.
DSC07687

Zamek w Turaidzie, zbudowany został w 1214r. z inicjatywy zakonu kawalerów mieczowych i biskupa Rygi – Alberta von Buxhövden. W chwili obecnej udostępniony jest do zwiedzania.
Gdy już zawędrujemy w te okolice powinniśmy odwiedzić również jaskinię, gdzie doszło do tego smutnego wydarzenia oraz zamek w Siguldzie.
DSC07663
Zamek w Siguldzie

A już obowiązkowy punkt programu to Park Narodowy Gauja ze słynnymi czerwonymi klifami. Powiem szczerze – wymiatają.
DSC07588

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>