Muzeum Yad la-Shiryon czyli to co tygrysy lubią najbardziej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bovington, Kubinka, Saumur, Munster. Te nazwy mówią wszystko miłośnikom broni pancernej. Muzea te znajdują się w Europie i z dojazdem do nich nie ma większych problemów (może z wyjątkiem Kubinki). Mnie jednak kusiło inne muzeum. Gdy więc Justyna zaproponowała  „chodź, pojedziemy do Izraela”, za długo nie trzeba było mnie namawiać. Wiadomo: Jerozolima, Masada, Betlejem. Wiele miejsc związanych z historią. Ale jednym z moich głównych celów było Latrun.

Latrun jest niewielką miejscowością położoną raptem piętnaście kilometrów od Jerozolimy. Można się tam dostać autobusem w kilkanaście minut. Jedna uwaga. Należy poprosić kierowcę, żeby się tam zatrzymał. Inaczej pojedzie dalej. Wizyta w tym muzeum nie jest niestety w planach wycieczek organizowanych przez biura podróży (a szkoda).
Mała ciekawostka na temat podróży izraelskimi autobusami. Nie zdziwcie się jak do pojazdu wejdzie gość ubrany w mundur IDF z M16 na ramieniu i usiądzie obok was. Nie ma się czego bać. Żołnierz dostał przepustkę i jedzie do domu. A że ma broń? Wynika to z dość specyficznej sytuacji tego kraju.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wzgórze Latrun jest bardzo ważnym punktem strategicznym. Biegnie tędy droga z wybrzeża Morza Śródziemnego do Jerozolimy. Pierwsi miejsce to docenili templariusze, którzy w 1187 roku zbudowali tu zamek. W latach 1942–1943 Brytyjczycy wybudowali na wzgórzu ufortyfikowany posterunek policji nazwany Tegart Fort. Po wycofaniu się z Palestyny synów Albionu wzniesienie zajął jordański Legion Arabski. Podczas wojny o niepodległość Izraela (1948-1949) Latrun stało się miejscem zaciętych walk. Arabowie ostrzeliwali stąd żydowskie konwoje usiłujące dostarczyć żywność do oblężonej Jerozolimy. Ponieważ droga była skutecznie blokowana, podjęto próby zdobycia fortu, które jednak skończyły się niepowodzeniem, a w ich wyniku poniosło śmierć wielu izraelskich żołnierzy. Po zakończeniu walk i podpisaniu zawieszenia broni fort pozostał w rękach Jordańczyków.
Niestety, Jordańczycy źle dobierali kolegów. Skumali się z prezydentem Egiptu Gamal Abdel Naserem. Dali się mu podpuścić, co poskutkowało laniem nazywanym Wojną Sześciodniowa, w wyniku której Latrun zostało zajęte przez Izrael.

Wielu miłośników broni pancernej ma poważny problem. Pasja związana z militariami nie jest podzielana przez nasze połowice. W Latrun jest to sprawa bardzo łatwa do rozwiązania. Kiedy my będziemy oglądać wszelkiego rodzaju pojazdy wojskowe, nasze małżonki mogą zwiedzić park Mini Izrael lub klasztor trapistów, co połączone jest z degustacją wytwarzanego na miejscu wina. Więc i wilk syty, i owca cała.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Klasztor Trapistów

Yad la-Shiryon pełni funkcję zarówno muzeum jak i pomnika poświęconego poległym żołnierzom Izraelskiego Korpusu Pancernego. Przy wejściu na jego teren czeka niespodzianka. Siedzi tam uzbrojony żołnierz i żąda okazania paszportu. Kiedy jednak zobaczył mój, bez problemu zostałem wpuszczony do środka. W 2009 roku cena biletu dla obcokrajowców wynosiła 35 szekli.

Centralnym punkt zajmuje dawny brytyjski fort policji. Wewnątrz znajdują się biura, archiwum, biblioteka, sale wystawowe i synagoga. Na ekspozycjach wystawiono modele czołgów, które pokazują kolejne etapy rozwoju broni pancernej na świecie. Wśród eksponatów znajdują się także modele pancerzy średniowiecznych rycerzy, asyryjskie i egipskie rydwany oraz projekt pierwszego czołgu wykonany przez Leonarda da Vinci. Ciekawa jest kolekcja znaczków z całego świata poświęcona broni pancernej. Można tam zobaczyć między innymi polskie znaczki z 1963 roku, wydane z okazji dwudziestolecia ludowego Wojska Polskiego.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Niedaleko budynku znajduje się ściana pamięci na której wyryto nazwiska pancerniaków poległych od wojny o niepodległość aż do roku 2010. W chwili obecnej jest tam wypisanych 4965 nazwisk. Jedyny minus to że napisane są w alfabetem hebrajskim, więc poczytać za bardzo nie mogłem.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jednym z symboli muzeum, używanym jako oficjalne logo, jest czołg M4 Sherman ustawiony na szczycie wieży wodnej. Ponieważ był zdecydowanie za ciężki aby umieścić go tam w całości, przed ustawieniem został opróżniony z wszelkich zbędnych części. Na terenie muzeum umieszczono również pomnik na cześć trzech państw alianckich biorących udział w  II wojne światowej – Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Sowieckiego. Są to ustawione na stercie głazów czołgi Sherman, Cromwell i T-34. Pomnik otacza dziewiętnaście flag państw i organizacji walczących z nazizmem. Polska flaga wisi pomiędzy sztandarami Związku Sowieckiego i Wielkiej Brytanii.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oczywiście najważniejsze w muzeum broni pancernej są czołgi a na terenie Yad la-Shiryon jest ich około dwustu, zarówno używanych przez IDF, jak i zdobycznych czy uzyskanych poprzez wymianę. Można tam zobaczyć całą gamę sprzętu używanego przez wojska izraelskie, bojowego i inżynieryjnego, od czasów wojny o niepodległość aż do współczesności. Przedstawione są wszelkiego rodzaju Shermany, M-47 i M-48 Patton, Centuriony i ich izraelskie modyfikacje aż po całą rodzinę czołgów Merkawa, z najnowszą Merkawą Mk IV włącznie. Ze zdobycznych czołgów zobaczymy między innymi niemieckie Panzer IV i Sturmgeschütz III używane przez Syryjczyków, egipskie T-100, IS-3, AMX-13, SU-100 i PT-76.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Panzerkampfwagen IV

Do ciekawszych eksponatów można zaliczyć szwajcarski Panzer 61 czy francuski Renault R-35, używany między innymi przez Wojsko Polskie w wojnie obronnej. Jednym z najstarszych czołgów prezentowanych w muzeum jest Light Tank Mk VI. Nie ma problemu z robieniem zdjęć pojazdom. Na część z nich można wejść, co bardzo ułatwiają postawione schodki.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Merkawa IV

Oczywiście jak w każdym szanującym się muzeum jest sklep, gdzie można dostać koszulki, gadżety, modele czołgów jak i książki o historii Izraela i broni pancernej.
Czy można tam się nudzić? Na pewno nie. Wszyscy miłośnicy stali na gąsienicach będą zachwyceni.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tekst ukazał się również na stronie konflikty.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>