O dwóch kotach które miały wszystko pod …. ogonkiem.

Kiedy w czerwcu 2015r. odwiedziliśmy Rygę, w oczy rzucała się jedna charakterystyczna rzecz związana z pamiątkami z łotewskiej stolicy. A mianowicie koty. Na koszulkach – koty, na kubkach – koty. Na pocztówkach, znaczkach, dzwonkach, otwieraczach do kapsli – koty. Do jakiegokolwiek sklepu z napisem Souvenirs lub z łotewska Suvenīri człowiek by nie wszedł, zawsze na pierwszym miejscu były koty. Swoją drogą ciekawe czy na prezerwatywach też mają rysunek kotów?
Zaczęliśmy kombinować o co chodzi. Zapewne ma to związek z jakąś legendą. Może miauczenie kotów uratowało miasto w czasach średniowiecznych od pożaru? A może od plagi myszy? Ja obstawiałem że dwa dzielne łotewskie koty stanęły na drodze wkraczających sowieckich czołgów w 1940r. Ale to raczej niemożliwe. Ruscy nie przejmowali się ludźmi a co dopiero kotami więc raczej z naszych mruczków niewiele by zostało.
Legenda okazała się mniej patetyczna, ale równie ciekawa. Otóż pewien łotewski kupiec chciał wstąpić do ryskiej Gildii Kupców. Ponieważ we władzach tejże zasiadali gównie Niemcy, nie mieli za bardzo ochoty przyjmować do swojego grona jakiegoś Łotysza. Ponieważ gość miał kasę, postanowił wybudować vis a vis budynku Wielkiej Gildii wspaniały dom, którego architektem był Friedrich Scheffel. Budynek ukończono w 1909r. a na jego szczycie umieszczono dwa koty. Ale żeby to były zwykłe koty. Oba miały podniesione ogonki i pokazywały gdzie władze gildii mogą je cmoknąć.
DSC06718
Na widok ten niektórych osób mało szlak nie trafił. Sprawa przeciw właścicielowi kamienicy znalazła się w sądzie. Na skutek wyroku musiał oba mruczki odwrócić.
Jest to jedna z kilku wersji tej legendy z jaką się zetknęliśmy. A pomalowaną na żółto secesyjną kamienicę zwaną Kocim Domem (Kaķu nams) można oglądać na Starym Mieście przy ulicy Meistaru 10.
DSC06798
Będąc w Rydze, zwiedzanie tego pięknego miasta najlepiej rozpocząć od Ratslaukums czyli Placu Ratuszowego. Co prawda małe nieporozumienie pomiędzy kolegami tj. III Rzeszą a Rosją Sowiecką doprowadziło do totalnej rozpierduchy i ogromnych zniszczeń w mieście ale sporo budynków zostało odrestaurowanych.
Najciekawszym budynkiem znajdującym się na placu jest Dom Bractwa Czarnogłowych.  Czarnogłowi (lub Czarnogłowianie) byli bogatymi, niezamężnymi kupcami. Urzędowali w tym budynku aż do 1940r. Jak już wspomniałem, na skutek bójki dwóch kolegów, w czerwcu 1941 niemieckie bombowce zrównały kamienicę z ziemią. Jej odbudowa nastąpiła dopiero w latach 90-tych XX wieku. Dom Bractwa ma również związek z historią naszego kraju. To tutaj w 1921r. podpisano Traktat Ryski po zwycięstwie Polaków nad Bolszewikami.
DSC06688
Na szczególną uwagę zasługuje kompleks średniowiecznych kamieniczek zwanych „trzej bracia”. Stoją przy ulicy Mazã Pils pod numerami 17, 19 i 21. Najstarszym z braci jest budynek opatrzony numerem 17. Został zbudowany pod koniec XV wieku. W 1867r. otwarto w nim pierwszą w mieście cukiernię. Środkowy brat zbudowany został w 1646, co zostało oznaczone metalowymi cyframi znajdującymi się na froncie kamienicy. Najmłodszy z braci, noszący numer 21, zbudowany pod koniec XVII wieku jako kamienica czynszowa.
DSC06775
Jak każda szanująca się stolica Ryga ma również swój zamek. Zbudowany został w latach 1330–1353 i należał do Zakonu kawalerów Mieczowych, będąc ich główną siedzibą w Inflantach. W chwili obecnej jest siedzibą Prezydenta Łotwy. Niestety, nie dane nam było go dokładnie obejrzeć, gdyż w chwili obecnej znajduje się w remoncie.
Warto również zobaczyć znajdujący się poza Starym Miastem na Brīvības bulvāris Pomnik Wolności. Odsłonięty został w 18 listopada 1935r. Na 42 metrowej kolumnie umieszczony jest posąg liczącej 9 metrów kobiety, trzymającej w dłoniach 3 gwiazdy. Symbolizują one trzy łotewskie krainy: Inflanty, Łatgalię i Kurlandię. Podczas przynależności Łotwy do Związku Sowieckiego wszelkie zgromadzenia pod pomnikiem były zabronione a złamanie tego zakazu mogło skutkować wysłaniem na leczenie klimatyczne na Syberii. Nie przeszkadzało to oczywiście Łotyszom w upamiętnianiu swoich bohaterów.
DSC06750
Interesujących miejsc w Rydze jest dużo więcej. Polecam m.in. Basztę Prochową, Bramę Szwedzką, Kościół św. Piotra. W końcu nie bez powodu Stare Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Czy warto odwiedzić łotewską stolicę? Jak najbardziej tak!! W naszym subiektywnym rankingu stolic Pribałtyki zajmuje drugie miejsce, tuż tuż za Tallinem. Pomimo ogromnych zniszczeń które dotknęły to miasto podczas II wojny światowej oraz przymusowej przynależności do sowieckiego imperium miasto niewiele straciło ze swojego uroku.
DSC06781

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>